Skip to content
86-300 Grudziadz | ul. Sienkiewicza 24 | tel. 0564613104 | szkolap5@poczta.onet.pl


Narrow screen resolution Wide screen resolution Increase font size Decrease font size Default font size
Start
Otwarta Szkoła
Sprawdź swój angielski IV 2011 PDF Drukuj Email
Wpisał: Sylwia Malinowska   
12.04.2011.

I Przeczytaj zamieszczony poniżej tekst pt. EASTER. Odpowiedz na pytania.

1.       What are the symbols of Easter?
2.       What do British people eat on Good Friday?
3.       Why do people get up early on Ester Sunday?
4.       What do children in England get on Easter Sunday?
5.       What egg games do children play?

II Odpowiedz na pytania dotyczące Wielkanocy.

1.       You paint them for Easter.
2.       It is small and white.
3.       The season when Easter comes.
4.       Children look for chocolate eggs in the garden. It is egg….
5.       People in Britain eat it for tea at Easter.
6.       Another game is egg…..
 
CiekawostkaIV2011 PDF Drukuj Email
Wpisał: Sylwia Malinowska   
12.04.2011.
EASTER
Easter is the time in spring when people celebrate the resurrection of Christ. The symbols of Easter are painted eggs, The Easter Lamb and the Easter Bunny. In Britain on Good Friday, a lot of people eat hot cross buns for tea. On Easter Sunday, people get up very early and go to church with the whole family. After that everyone gives each other chocolate eggs. Children in England get big chocolate eggs filled with sweets. They also play a lot of games like egg rolling or egg hunting. Parents hide small chocolate eggs in the garden. Children find them and put them in small baskets. Small children think they are from the Easter Bunny!. Later in the afternoon they visit their families and eat special Easter cake for tea.
Vocabulary:
Easter  - Wielkanoc
Resurrection of Christ – zmartwychwstanie Chrystusa

Easter Lamb – Baranek wielkanocny

Bunny – zajączek/króliczek

Good Friday  Wielki Piątek

Cross buns  bułeczki z krzyżykiem

Rolling – toczenie
 Hunting - polowanie

 

 

 
Udział w uroczystościach miejskich 10.04.2011r. PDF Drukuj Email
Wpisał: Administrator   
11.04.2011.

10 kwietnia 2011 r. grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w uroczystościach miejskich dla uczczenia pierwszej rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginęli Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz przedstawiciele najważniejszych instytucji i ugrupowań politycznych w naszym kraju. Pod Pomnikiem Katyńskim, upamiętniającym mord, dokonany przez sowietów na polskich oficerach, złożono kwiaty i zapalono znicze. Honorową wartę przy obelisku pełnili harcerze. (G.Krupska)

 
Ekoludek 9 IV 2011r. PDF Drukuj Email
Wpisał: Administrator   
10.04.2011.

    W sobotę 9 kwietnia 2011r. odbyła się w Szkole Podstawowej nr 5 w Grudziądzu XI edycja międzyszkolnego konkursu ekologicznego dla klas III „Z Ekoludkiem po mieście i kraju”. Odpowiedzialną za organizację konkursu była Ewa Piszkalska, którą wspierał nauczania zintegrowanego SP5.
    W konkursie wzięło udział 9 szkół:: SP3, SP4, SP5, SP7, SP9, SP16, SP21 z Grudziądza, oraz SP w Dragaczu i SP w Grupie. Konkurs miał formę turnieju zadaniowo – zabawowego. Trzyosobowe drużyny z każdej szkoły odpowiadały na wylosowane pytania na temat Polski, roślin, zwierząt, ekologii, pracy ludzi w różnych zawodach oraz bezpieczeństwa, zdrowia i komunikacji. Każda drużyna wykonała plakat (wydzieranka z gazet) pt.: „Moje dłonie chronią świat”. Wszystkie drużyny wykazały się ogromną wiedzą i talentem plastycznym.
Wyniki konkursu:

I miejsce
: Szkoła Podstawowa nr 16 w Grudziądzu: Beata Armatowska, Jakub Bociek, Marcel Badakshi
II miejsce
: Szkoła Podstawowa nr 5 w Grudziądzu: Rafał Szudra, Maja Kruczkowska, Maciej Augustynowicz
III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 21 w Grudziądzu: Elwira Paszman, Agata Maj, Karol Goryński
       Po wykonaniu wszystkich zadań uczestnicy konkursu obejrzeli przedstawienie przygotowane przez klasę IIb. Dla opiekunów i dzieci przygotowano słodki poczęstunek, który umilił wszystkim czekanie na ogłoszenie wyników.
       Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i długopisy. Trzy drużyny z najwyższymi notami otrzymały nagrody rzeczowe oraz puchary dla szkół. Sponsorem nagród było Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń, KRD, oraz SU kl.I-III SP5. Serdecznie dziękujemy!
        Gratulujemy zwycięzcom!!! Uczestnikom konkursu dziękujemy za wspólnie spędzony czas. (EP).

>>>Zobacz galerię zdjęć<<<

 
POMAGAMY POTRZEBUJĄCYM PDF Drukuj Email
Wpisał: Administrator   
10.04.2011.

Od wielu lat nasza szkoła współpracuje z Zarządem Grudziądzkiego Polskiego Czerwonego Krzyża uczestnicząc w akcjach na rzecz potrzebujących.

1.        W tym roku we wrześniu uczestniczyliśmy w zbiórce przyborów szkolnych dla dzieci z terenów popowodziowych w ramach akcji „Wyprawka dla Żaka- pomagamy powodzianom”. Uczniowie bardzo chętnie przynosili różne artykuły, z których korzystają już w tej chwili dzieci z terenów powodziowych.

2.        W październiku wzięliśmy jak co roku udział w akcji ogólnopolskiej „ Dzień walki z głodem”. Zebrane przez dzieci do puszki pieniądze w kwocie: 79zł i 70 groszy zostały przekazane do Zarządu PCK. Cieszy fakt ,że nasi uczniowie chcą, potrafią i z radością dzielą się z innymi tym co mają. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie na rzecz kształtowania w uczniach wrażliwości na drugiego człowieka.

3.        W dniach od 14 do 18 marca 2011 roku  została przeprowadzona w naszej szkole zbiórka pieniędzy włączająca naszą szkołę w ogólnopolską akcję Polskiego Czerwonego Krzyża „Wielkanocny Koszyczek dla ubogich”.

W tym roku zadaniem każdej szkoły podstawowej współpracującej z Zarządem PCK w Grudziądzu było dostarczenie 12 torebek z motywami wielkanocnymi na podarunki dla ludzi samotnych i będących w szpitalach grudziądzkich. Uczniowie naszej szkoły zebrali na ten cel 75 złotych i 91 groszy. Zakupione przeze mnie torebki ( w kwocie - 37,20 zł.), wraz z pozostałą sumą na zakup słodyczy do koszyczków w kwocie – 38,71 zł.. zostały przekazane do ośrodka PCK w Grudziądzu w dniu 25 marca 2011r. Dokumenty potwierdzające podjęte działania znajdują się w teczce współpracy z Zarządem PCK w Grudziądzu.

Wszystkim uczniom dziękuję za „Dar serca” dla potrzebującym!

Opiekun Szkolnego Wolontariatu  PCK :

EWA ŁASZEWSKA

Zmieniony ( 10.04.2011. )
 
«« start « poprz. 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 nast. » koniec »»

Pozycje :: 550 - 558 z 924
Top